Chałupy na jedynej takiej mierzei

Mierzeja Helska, gdzie położone są Chałupy, to jeden z najoryginalniejszych tworów natury w Polsce. Długa na 34 km o powierzchni raptem 32 km2, jeszcze 300 lat temu składała się z szeregu pojedynczych wysepek połączonych potem siłami natury w jeden twór. Naukowcy przewidują, że na skutek globalnego ocieplenia i podnoszenia się wód Bałtyku, możemy w przyszłości być świadkami przynajmniej częściowego zalania Helu, może więc on przybrać ponownie postać pojedynczych małych wysepek, na których nie da się zamieszkać.

Chałupy to wieś w gminie Władysławowo. Ma ona 376 mieszkańców, a obszar wynosi 63,7 ha. To miejscowość z letnim kąpieliskiem, z dwiema przystaniami morskimi dla rybaków. Płytkie i spokojne wody Zatoki Puckiej są wykorzystywane do uprawiania windsurfingu.

Baza noclegowa Chałup i okolicznych miejscowości jest bardzo rozbudowana i w sezonie nastawiona przede wszystkim na przyjmowanie licznych turystów. Dzięki takiej różnorodności można znaleźć noclegi w cenach dostępnych na każdą kieszeń. Co więcej, większość pokoi lub apartamentów wyposażona jest w akcesoria plażowe, jak parawany, koce czy ręczniki. Bliskość sąsiednich do Chałup miejscowości powoduje, że wybierając nocleg w jednej z nich, bez trudu możemy dotrzeć do drugiej lub spędzić cały dzień poza Mierzeją Helską, chociażby zwiedzając Trójmiasto.

W Chałupach zostały ustanowione dwie przystanie morskie dla rybaków. Przystań „Chałupy I” - czyli pas plaży od strony otwartego morza, natomiast „Chałupy II” - to przystań od strony Zatoki Puckiej. W miejscowości znajduje się parafia rzymskokatolicka, należąca do dekanatu morskiego archidiecezji gdańskiej.

PRZYDATNE ODNOŚNIKI

  • Chałupy
  • Darłówko
  • Międzyzdroje