Pytanie nadesłane przez Karolinę S.:

 

„Wiem, ze to „NIEWYKONALNE” :),ale chciałabym zapytać jak obszyć dekolt w koszulce przerabianej z dużego t-shirtu tak, aby było idealnie równo,w kształcie półkola? Czy to w ogóle da się zrobić na maszynie?”

 

Doradca Szyciowego S.O.S. – LolaJoo radzi:

 

Żeby wykonac niewykonalne :) trzeba zaopatrzyć się we filzelinę bądź taśmę flizelinową. Z owej flizeliny wycinami odszycie dekoltu czyli, taki pasek dopasowany do deklotu, ok 3 cm powinno wystarczyć. I naprasowujemy flizelinę na dekolt.
Można zrobić odszycie dekoltu również szerokości 3 cm, czyli z kawałka materiału wycinamy część tak aby miała kształt taki jak bluzka przy dekolcie i mniej więcej właśnie o szerokości 3cm. I zszywamy ze sobą te części , I gotowe.

Można też obszyć dekolt lamówką.Ale to trochę trudniejsze i trzeba dopracować żeby ładnie wyglądało. I wtedy trzeba wyciąć pasek szerokości ok 3cm ze skosu, czyli w poprzek nitki w materiale, w poprzek brzegu fabrycznego.
No i najlepiej jest złożyć ja na pół i zaprasować, potem rozłożyć i brzegi zagiąć też na pół i zaprasować, tak żeby zrobiła się nam lamówka.
Potem przyszywamy do dekoltu tak żeby przyszyć wokół. czyli kładziemy lamówkę prawą stroną do prawej strony materiału i zszywamy. Potem podwijamy pod spód w taki sposób żeby nasze pierwsze zaprasowanie było brzegiem dekoltu i przeszywamy blisko szwu łączącego lamówkę  z materiałem i tak żeby złapać lamówkę od środka.

Generalnie bardzo pomocna jest flizelina- powoduje że materiał się mniej naciąga.
Po drugie dobrze jest sobie fastrygować wszytko.

Podoba Ci się? Podziel się linkiem!
  • Facebook
  • Śledzik
  • Twitter
  • Blip
  • email
  • RSS