jakuszyc.pl

JAK USZYĆ SPODNIE CZ. 1 WYKRÓJ

Uszycie spodni może wydawać się dla osoby początkujące w szyciu czymś bardzo skomplikowanym. Mam dla Was dobrą wiadomość – jeśli macie trochę cierpliwości i czasu to z pomocą LolajJoo uszyjecie swoje pierwsze spodnie. Czym by było życie bez takich (s)życiowych wyzwań ? 🙂

Kurs został przez autorkę podzielony na 4 etapy. W pierwszym z nich zobaczycie, jak zrobić wykrój spodni.

 

KROK 1. Zaczynamy od zrobieniu wykroju, ja te spodnie wywlekłam z Burdy 8/2012 model 129.

Wybieramy swój rozmiar i odrysowujemy z gęstwiny burdowskich wykrojów. Wycinamy. Gdy mamy już każdy element gotowy, odrysowujemy go na materiale. Papierowe elementy kładziemy prawą stroną na lewej stronie materiału. Jeśli elementy stroju są symetryczne to nie jest to takie ważne – wtedy liczy się żeby były zrobione np: dwie sztuki nogawek.

KROK 2.  Następnie tak wycinamy elementy z materiału, że nie tniemy po liniach które narysowaliśmy, tylko zostawiamy pewien margines, u mnie to jest mniej więcej 0.5cm . Mniej więcej połowa stopki do maszyny, bo jak mam taki margines to przy szyciu narysowana linia wskazuje miejsce gdzie ma się wbijać igła, a obcięta krawędź materiału jest na krawędzi stopki i wtedy łatwiej się prowadzi materiał, bo mniej więcej widać – gdy materiał odchyla się gdzieś na boki wtedy od razu wiadomo, że szew możemy prowadzić nie tam gdzie trzeba no i trzeba wtedy skorygować.

 

KROK 3.  Gdy mamy wycięte elementy udajemy się do żelazka, żeby naprasować flizelinę jeżeli jest takowe zapotrzebowanie. W sprawie spodni dobrze jest to zrobić na pasku, znacznie to poprawia jego wygląd podczas użytkowania i zwiększa stabilność. Najpierw prasujemy sam materiał żeby nie posklejać jakiś gniotków na materiale przy pomocy flizeliny.

 

Potem naprasowujemy flizelinę tak żeby wystawała ponad linię szwu, czyli tak żeby też po niej szyć.

 

Ja jeszcze potem na flizelinie raz odrysowuje formę , żeby lepiej widzieć linie szwu.

KROK 4. No teraz zabieramy się za pasek i zszywamy jego szwy boczne. Część paska która będzie od środka zostaje bez flizeliny, a część na zewnątrz ma takową naprasowaną.

 

Szew zaczynamy jakieś 0.5cm przed linią szwu i to samo za linią. Wiążemy niteczki.

 

KROK 5. Jeśli są zaszewki to musimy je zszyć. Zszycie zaszewek to nic innego jak złożenie ich na pół i połączenie linii które je tworzą. Czyli musimy połączyć zaznaczone punkty ze sobą na zdjęciu.

 

Po zszyciu zaszewki powstaje nam taki odstający kawałek materiału – zaprasowujemy.  Jeśli zaszewka jest mała nic z nią nie robimy, ale jeżeli jest bardzo duża i gruba można obciąć zapas materiału i potraktować jak zwykły szew.

 

KROK 6.  Teraz przyszła pora jeszcze na obrzucenie szwów, czyli zabezpieczenie brzegów materiału żeby się nie strzępił. Można wszystko objechać dookoła, ale ja na tym etapie obrzucam brzegi zaznaczone na obrazku czerwoną kredką. To są takie miejsca że czasem coś może się pokićkać i trzeba pruć , a ścieg owerlokowy to nie jest miły produkt do prucia. Pozostałe szwy zostawiam na później i obrzucam już wspólnie po zszyciu.

 

Oraz obrzucamy szwy które już zrobiliśmy, czyli te łączące elementy paska. Uwaga  – mój owerlock zdycha więc nie jest pięknie obrzucony brzeg…ale bardzo jakoś mi się nie chce noża naostrzyć.

 

W kolejnej części LolaJoo pokaże, jak wykonać kieszenie.

JAK USZYĆ SPODNIE CZ. 2 KIESZENIE W KARCZKACH

JAK USZYĆ SPODNIE CZ. 3 JAK WSZYĆ ZAMEK DO SPODNI

Podoba Ci się? Podziel się linkiem!
  • Facebook
  • Śledzik
  • Twitter
  • Blip
  • email
  • RSS

Tags: , ,

2 Comments to "JAK USZYĆ SPODNIE CZ. 1 WYKRÓJ"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *