Warning: include(/public_html/jakuszyc.pl/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/users/akademiaszycia/public_html/jakuszyc.pl/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 65

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/public_html/jakuszyc.pl/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php' for inclusion (include_path='.:/home/lib:/home/lib/php:/home/lib/pear:/home/lib/php/pear:/home/conf/lib:/usr/share/fpdf:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/users/akademiaszycia/public_html/jakuszyc.pl/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 65

Warning: include_once(/public_html/jakuszyc.pl/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/users/akademiaszycia/public_html/jakuszyc.pl/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 82

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/public_html/jakuszyc.pl/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php' for inclusion (include_path='.:/home/lib:/home/lib/php:/home/lib/pear:/home/lib/php/pear:/home/conf/lib:/usr/share/fpdf:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/users/akademiaszycia/public_html/jakuszyc.pl/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 82
JAKĄ IGŁĘ DO MASZYNY WYBRAĆ? RODZAJE I ZASTOSOWANIE IGIEŁ | jakuszyc.pl
jakuszyc.pl

JAKĄ IGŁĘ DO MASZYNY WYBRAĆ? RODZAJE I ZASTOSOWANIE IGIEŁ

Przed rozpoczęciem szycia musimy wykonać kilka czynności, dzięki którym tkanina będzie się ładnie układała, a szew będzie idealny. Jedną z tych niezbędnych czynności jest dobranie odbowiedniej igły.

Wybór odpowiedniej igły ma duże znaczenie, ponieważ igła bezpośrednio styka się z tkaniną. Wybierając nieodpowiedni rozmiar igły ryzykujemy zniszczeniem tkaniny i złamaniem igły, a także…. niepotrzebnymi nerwami.

Jak wygląda igła do maszyny?

Igły stosowane w maszynach szwalniczych różnią się od tych do szycia ręcznego. Przede wszystkim ich otwór na nić znajduje się tuż przy ostrzu igły. Są to również igły półpłaskie, dzięki czemu jest możliwe ich zamocowanie w uchwycie igły.

 

Rodzaje i zastosowanie igieł

Mamy dwa rodzaje igieł: do ogólnego zastosowania oraz igły specjalistyczne.

Do szycia prawie wszystkich rodzajów tkanin służą igły do ogólnego zastosowania. Mają one swoją numerację, która związana jest z grubością igły, a co za tym idzie – jej zastosowaniem. Im niższy numer – tym cieńsza igła. Jest ważną rzeczą, aby wiedzieć do jakiego rodzaju tkaniny wybrać  daną grubość igły.

 

Igły o numerze 60 i 70 – do bardzo cienkich tkanin, w tym elastycznych tkanin; nadają się m.in. do szycia gęsto tkanego jedwabiu, tkanin z krepy.

Igły o numerze 80 – do jedwabiu i bawełny.

Igły o numerze 90 – do grubszej bawełny, dżinsu, wełny, streczu.

Igły o numerze 100 i 110 – do grubego dżinsu, skóry, drelichu.

 

Igły specjalistyczne różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale i końcówką.

Igły z okrągłym czubkiem – do szycia dzianin.

Igły z tnącym ostrzem – do szycia skór, rodzaj ostrza decyduje o rozcieciu.

Igły z okrągłym czubkiem zakończone kulką – o ich zastosowaniu decyduje wielkość kulki. Te z małą kulką przeznaczone są do pikowania i szycia patchworku, a także haftowania. Igły ze średnią kulką znajdują zastosowanie przy szyciu jersey-u, stretchu, lycry i innych delikatnych tkanin.

Przed rozpoczęciem szycia warto sprawdzić dobór igły wykonując krótki szew, czy dobraliśmy odpowiednią grubość igły. Nalezy też pamiętać o tym, że igły się tępią. Jesli więc dobraliśmy odpowiedni rozmair igły, ale podczas szycia widoczne są zaciągnięcia na tkaninie – wymieńmy igłę na nową.

W sklepach możemy kupić igłę o danym numerze, jak i zestawy igieł wszystkich rozmiarów.

 

Podoba Ci się? Podziel się linkiem!
 • Facebook
 • Śledzik
 • Twitter
 • Blip
 • email
 • RSS

Tags: , , ,

4 Comments to "JAKĄ IGŁĘ DO MASZYNY WYBRAĆ? RODZAJE I ZASTOSOWANIE IGIEŁ"

 1. zuza pisze:

  a ta igła do patchworku z kulką to jakie ma dzialanie ?

 2. Ola pisze:

  witam a jaka igłe dobrac do szycia minky?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *