jakuszyc.pl

RODZAJE TKANIN

 Tkanina to nic innego jak wyrób tkacki, składający się z dwóch układów nitek osnowy i wątku. Tkaniny mogą mieć różne sploty (gładki, skośny, atłasowy). Istnieje ogromna różnorodność tkanin o różnej grubości. Kupując materiał warto dowiedzieć się o jego skład. Ułatwi nam to obchodzenie się z materiałem. Szczególnym rodzajem tkaniny jest dzianina, która charakteryzuje się dużą elastycznością. Składa się ona z jegnego układu nitek osnowy.


 

Tabela tkanin cz.1 (źródło: “Proste i modne szycie”)

 Tabela tkanin cz. 2 (źródło: “Proste i modne szycie”)

Podszewka -> to tkanina, która jest jak gdyby drugim wykrojem połączonym z podstawowym w celu zwiększenia grubości i wytrzymałości tkaniny. Podszewki stosuje się np. w płaszczach, marynarkach, spodniach, spódnicach, a także torebkach. Podszewka jest zazwyczaj cieńsza niż materiał podstawowy.

Przykładowe podszewki:
włókno octanowe
bawełna
poliester, mieszanki poliestru.

Podszewki mają tendencję do prucia się.

Klejonka -> służy przede wszystkim do usztywnienia danego elementu np. kołnierzyka, paska spódnicy. Dostępne są głównie w kolorach: biały, szary, czarny. Mocuje się je na tkaninie za pomocą wprasowania ? bardzo wygodne (po jednej stronie pokryte klejem, im większa liczba oznaczenia tym większa liczba kropek kleju o mniejszej powierzchni) lub przyfastrygowania. Istnieją klejonki o różnym składzie (np. bawełna, poliester, nylon), strukturze, ciężarze, właściwościach. Klejonka nie powinna wpływać na ciężar tkaniny.

Przygotowanie tkaniny do obróbki

Po zakupie tkaniny powinną się ją przygotować do szycia, gdyż wiele z nich po praniu zmienia swoje właściwości (np. tkaniny lniane, które kurczą się). Takim przygotowaniem jest dekatyzacja. Polega ona na odwirowaniu tkaniny w pralce i umieszczeniu jej w suszarce. Możemy też zwyczajnie wyprać, wysuszyć i wyprasować materiał.

Zakup tkaniny

Jeśli mieszkamy w większej miejscowości, powinien się w niej znajdować sklep pasmanteryjny z większym lub mniejszym wyborem tkanin. Dużą zaletą kupowania tkanin jest możliwość ich dotknięcia, sprawdzenia elastyczności, grubości, koloru.

Ogromny wybór tkaniny znajdziemy w sklepach internetowych i na aukcjach typu Allegro. Można tam kupić tkaniny w niższych cenach (czasem za bezcen). Trzeba jednak pamiętać, że czasem to, co otrzymamy w przesyłce różni się kolorystyczne (i nie tylko) od tego, co było pokazane na zdjęciu. Nie zawsze też znany jest skład tkaniny.

Miejscem, gdzie możemy nabyć ciekawe tkaniny są tez second-handy. Często można tam spotkać np. zasłony czy bluzki z oryginalnego materiału, który przerobimy na coś innego.

Jeśli dopiero zaczynasz szyć polecam, aby do nauki wybrać stare, nie noszone przez nas ubrania leżące na dnie szafy, których daty świetności już minęły. Jeśli coś się nam nie uda – nie będzie nam żal tkaniny. Możemy też naszą pierwszą torebkę uszyć np. ze starej spódnicy.

Recykling górą!

Podoba Ci się? Podziel się linkiem!
  • Facebook
  • Śledzik
  • Twitter
  • Blip
  • email
  • RSS

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *